GREEN HORIZON
  • pl
  • en
  • WYBIERZ BUDYNEK,

    w którym pracujesz, aby wyświetlić odpowiednie treści

  • pl
  • en
  • Wybierz budynek, w którym pracujesz, aby wyświetlić odpowiednie treści:

    OGÓLNE ZASADY

    Poniżej znajdziesz zagadnienia związane z zasadami dotyczącymi korzystania z Twojego biura. Jeżeli nie znalazłeś interesujących Cię informacji, daj nam znać lub zajrzyj do swojej umowy.

    CO MOŻNA ZMIENIAĆ W BIURZE

    W przypadku wyprowadzki, biuro powinno zostać przywrócone do stanu pierwotnego. Wszelkie modyfikacje powinny być odwracalne.

    Bez specjalnego pozwolenia możesz:

    Zawieszać na ścianach obrazy, telewizory i inne dekoracje.

    Umieszczać naklejki na szklanych drzwiach.

    Instalować wiszące elementy wystroju.

    Malować ściany i dodawać przepierzenia do 1,5 m wysokości.

    Za specjalnym pozwoleniem możesz:

    Wymieniać rolety, modyfikować podłogi, skrzynki podłogowe, strukturę ścian, istniejące wyposażenie, domofon, stawiać ścianki działowe.

    CZEGO NIE MOŻNA ROBIĆ

    Nie możesz wprowadzać zmian w przypadku, gdy:

    Nie uzyskałeś pisemnej zgody na wprowadzenie zmiany.

    Chcesz wprowadzić zmiany, których nie będziesz mógł usunąć przez wyprowadzką.

    Chcesz wprowadzić zmiany, co do których sprzeciw zgłasza wynajmujący.

    Remont biura

    Mały remoncik? Nie ma problemu! Najpierw musisz jednak uzyskać na niego zgodę zarządcy budynku. Jeżeli prace remontowe będą uciążliwe, np. poprzez generowanie hałasu, muszą być przeprowadzone w godzinach 22:00- 06:00 bądź w weekend.


    Nie lada rada

    Wniosek o zgodę na remont składasz zarządcy mailem. Prace możesz rozpocząć zaraz po otrzymaniu zgody.


    Na terenie kompleksu obowiązuje specjalna procedura przeprowadzania prac budowlanych, w tym remontowych i aranżacyjnych. Pełna informacja stanowi załącznik do umowy najmu i jest zatytułowana Regulamin prowadzenia prac budowlanych i remontowych na terenie budynku Green Horizon. Przed rozpoczęciem prac zarówno Ty, jak i ich wykonawca macie obowiązek się z nią zapoznać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze postanowienia regulaminu.

    ORGANIZACJA REMONTU KROK PO KROKU

    KROK 1

    Roboty w budynku Green Horizon wykonuje się wyłącznie na podstawie zezwolenia zatwierdzonego przez kierownika technicznego. Zgłoszenia robót należy złożyć pisemnie lub mailowo do kierownika technicznego i zarządcy budynku co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem prac. Zgłoszenie powinno być uzupełnione o dwie listy:

    • listę osób, które będą zatrudnione przy wykonaniu zgłaszanych prac wraz z numerami ich dokumentów tożsamości,
    • listę samochodów, które będą parkowane na terenie budynku w związku z prowadzonymi pracami, z uwzględnieniem ich marki oraz numerów rejestracyjnych.

    KROK 2

    Ponieważ bezpieczeństwo i komfort są najważniejsze, przed rozpoczęciem robót wykonawca przedstawia właścicielowi powierzchni i zarządzającemu budynkiem polisę̨ ubezpieczeniową OC. Powinna być ona wystawiona zgodnie z instrukcją właściciela i pokrywać okres prowadzenia robót na terenie Green Horizon.


    KROK 3

    Każdego dnia przed rozpoczęciem robót przedstawiciel wykonawcy powinien przedstawić kierownikowi technicznemu zakres planowanych prac. Muszą się w nim znaleźć następujące informacje: rodzaj prac, lokalizacja, wpływ na funkcjonujące systemy i instalacje techniczne, potencjalna uciążliwość dla użytkowników budynku, w tym najemców Green Horizon. Warto tego dopilnować, ponieważ brak takiego powiadomienia sprawia, że prace mogą zostać przerwane w każdej chwili.


    KROK 4

    Wszystkie samochody powinny wjeżdżać na teren Green Horizon od ul. Pomorskiej. W tym celu kierowcy muszą to uzgodnić z zarządcą budynku. W zgłoszeniu należy podać termin, godziny parkowania, liczbę i rodzaj pojazdów oraz masę pojazdów z towarem. W przypadku dostaw zaopatrzenia, należy ten fakt zgłosić wcześniej szefowi ochrony i uzgodnić z nim sposób realizacji.


    KROK 5

    Niektóre prace wymagają skorzystania z windy. Wymaga to jednak uprzedniego zawiadomienia zarządcy budynku. Zarządca budynku, kierownik techniczny lub szef ochrony wskaże windę, z której można skorzystać. Przed rozpoczęciem prac wykonawca robót powinien zabezpieczyć ściany, podłogę i sufit windy przed ich zniszczeniem lub uszkodzeniem. Wykonawca jest także odpowiedzialny za zatrudnienie do obsługi windy przeszkolonego pracownika.


    KROK 6

    Wykonawca jest zobowiązany do usuwania odpadów wyłącznie do własnych kontenerów. Ich lokalizację powinien uzgodnić z zarządcą budynku. Jeśli zajdzie konieczność przeniesienia kontenera, wykonawca jest zobowiązany przenieść go w miejsce wskazane przez zarządcę budynku.

    Części wspólne

    Wolnoć Tomku w swoim domku – ale nie tam, gdzie spotykają się pracownicy różnych firm. W częściach wspólnych nie możesz umieszczać (poza przykładami podanymi w części dotyczącej brandingu) żadnych znaków, informacji, flag, plakatów, reklam itd. Dotyczy to okien, drzwi, korytarzy oraz innych części budynku, które są wspólne – chyba że wyrazimy na to specjalną zgodę. Aby ją otrzymać, upewnij się, że wszelkie komunikaty, które chcesz umieścić w częściach wspólnych, nie rzucają się w oczy i pasują do otoczenia.


    Skontaktuj się z nami

    Chcesz wiedzieć więcej bądź potrzebujesz pomocy? Zapraszamy do kontaktu z osobami, które zajmują się sprawami omawianymi w tej sekcji.

    Elżbieta
    Wontor

    Junior Property Manager
    Elżbieta Wontor
    +48 787 863 745

    Zarządca kompleksu Green Horizon. Udziela wszystkich niezbędnych informacji dotyczących budynków.

    Przeprowadzki
    Renowacje i remonty
    Umowa najmu
    Wydarzenia
    Zarządca nieruchomości
    Zmiany aranżacyjne podczas trwania umowy najmu